در نشست خبری با خبرنگاران استان تشریح شد:

بخشی ازدستاوردهای اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ۷ ماهه نخست امسال

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی به ارائه گزارش مختصری  از دستاوردهای اتاق بازرگانی بجنورد طی ۷ ماهه  نخست سال جاری در حوزه های مختلف پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، سعید پورآبادی در جمع خبرنگاران استان ضمن تشریح دستاوردهای اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ۷ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ با بیان ین که ۶۰۰ کارت از مجموع ۷۲۶ فقره کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی صادر شده در استان غیرفعال است.اظهارداشت: تنها ۱۲۶ فقره کارت بازرگانی فعال در این استان وجود دارد و مابقی کارت ها بنا به دلایل مختلف از جمله مشکلات تعهدات ارزی غیرفعال است.

وی افزود: برخی از تجار استان با کارت های بازرگانی سایر تجار کار می کنند که بعضا در این زمینه دچار مشکلاتی نیز می شوند.

پورآبادی تصریح کرد: وقتی یک کالا با یک کارت بازرگانی وارد کشور می شود در ازای آن کالا باید مالیات و عوارض گمرکی پرداخت و در حجم بالای مبادلات، مبلغ این عوارض و مالیات بالا می رود.

رییس اتاق بازرگانی شمالی یادآور شد: از سوی دیگر وقتی فردی بدون اطلاع از این موارد کارت بازرگانی خود را در اختیار دیگری قرار می دهد به نوعی به وی وکالت تام الاختیار می دهد که این امر شرایط را برای سوء استفاده مهیا می کند.

راه اندازی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در مسکو

پورآبادی با بیان اینکه خراسان شمالی از ظرفیت ویژه ای در بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی برخوردار است، گفت: فعالان حوزه اقتصادی، بازرگانان و تجار این استان با شرکت های بزرگ و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مسکو شریک تجاری شدند.

وی افزود: در این راستا یک اتاق بازرگانی در مسکو برای تجار خراسان شمالی راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: توافق و معرفی استان به عنوان شریک تجاری مسکو با بازرگانان روسیه می‌تواند فرصت خوبی در توسعه مراودات بازرگانی و افزایش حجم تجارت طرفین (خراسان شمالی و مسکو)  فراهم کند.

عرضه انگور خراسان شمالی در پاکستان 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: سال های گذشته بخشی از انگور تولیدی استان به پاکستان صادر می شد اما متاسفانه اخیرا تجار این بازار را از دست داند با این وجود سعی بر بدست آوردن دوباره این بازار است.

پورآبادی افزود: اصلی ترین مشکل صادرات انگور نبود بسته بندی مناسب است به گونه ای که از سرمایه گذاران می خواهیم در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی تصریح کرد: اینک خراسان شمالی با بیش از ۲۰ کشور مراودات تجاری دارد که تلاش می کنیم ارتباط ها بیش از این شود.

اختصاص ۱۰ هکتار زمین در قزاقستان به خراسان‌شمالی

پورآبادی گفت: در راستای روابط تجاری بین استان و قزاقستان این کشور ۱۰ هکتار زمین به خراسان شمالی اختصاص داد که از این زمین ها برای ساخت و ساز سوله های مورد نیاز تجاری استفاده خواهد شد.

وی اظهارداشت: اعتباری برای ساخت و ساز سوله در این فضا وجود ندارد به گونه ای که باید از ظرفیت بخش دولتی و خصوصی برای ایجاد زیر ساخت ها بهره برد.

پورآبادی با اشاره به اختصاص ۲ سوله و انبار در کشور عراق، گفت: این ۲ فضا در اختیار استان قرار گرفته و ظرفیت خوبی برای گسترش مبادلات تجاری است. وی یادآور شد: هیات تجاری خراسان شمالی در سالجاری سفری به کشور اسپانیا نیز خواهند داشت تا زمینه های های لازم برای صادرات زعفران فراهم شود.