رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: صنایع از انرژی‌های نو برای تامین برق در پیک بار استفاده کنند که در این خصوص برای دریافت تسهیلات با صندوق ملی محیط زیست کشور نیز صحبت‌هایی داشته ایم.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی،مازیار زند روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران استان اظهار کرد: صنایع این استان در سال های اخیر از ناحیه قطع گاز در فصل زمستان و برق در تابستان با مشکلات زیادی رو به رو هستند که بعضا چندین ماه از ناحیه نبود و یا کمبود انرژی تعطیل می شوند که در این زمینه نیازمند تولید برق تجدید پذیر از سوی صنایع نیز هستیم.

وی افزود: صندوق ملی محیط زیست کشور در خصوص ارایه تسهیلات به صنایع برای تامین برق تجدید پذیر فعالیت هایی دارند که از صنایع استان نیز می خواهیم از این فرصت استفاده کنند.

زند با بیان اینکه برخی از صنایع استان از ناحیه قطع برق و گاز آسیب دیده اند تصریح کرد: صنایع نیز باید به سمت انرژی های نو بروند که در این راستا نیازمند حمایت دستگاه ها، بانک ها و سایر ارگان های مرتبط هستند.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: صندوق ملی محیط کشور در این راستا با صنایع مشارکت دارد که از صنایع استان نیز می خواهیم از ظرفیت و پتانسیل این صندوق برای بهره گیری از انرژی خورشیدی استفاده کنند تا در ایام پیک بار فصل تابستان با کمبود برق مواجه نشوند.

 تسهیل روند صدور کارت های بازرگانی

“زند” بر تسهیل روند صدور کارت های بازرگانی برای تجار و فعالان بخش اقتصادی تاکید کرد و افزود: روند دریافت کارت بازرگانی طولانی است که این امر باعث گلایه کندی صنعتگران استان شده است که تلاش می کنیم تمامی فرایند ها و روند ها تنها در اتاق بازرگانی شکل گیرد.

وی تصریح کرد: تلاش می کنیم تا تمامی مراحل توسط سامانه ها انجام شود و تجار و فعالان به دستگاه های مختلف مراجعه نکنند بلکه به سرعت بتوانند کارت خود را دریافت کنند.

 رفع تعهدات ارزی یکی از مشکلات اصلی تجار

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی رفع تعهدات ارزی را یکی از مشکلات اصلی تجار دانست و افزود: در این خصوص با همکاری و مشارکت دستگاه ها و سازمان های مرتبط تلاش می کنیم روند ها آسان سازی شود و دغدغه  فعالان بخش اقصادی در این راستا کمتر شود.

زند بر ارتباط بیشتر با کشور های خارجی به ویژه کشورهای همسایه و دارای مرز مشترک تاکید کرد و گفت: از جمله این کشورها ترکمنستان است که  بازار هدف مناسبی برای فعالیت اقتصادی است.

وی تصریح کرد: ایران خودرو در ترکمنستان نمایشگاهی در ماه آینده برگزار خواهد کرد که از اینک هماهنگی های لازم برای شرکت تجار و فعالان بخش اقتصادی استان برای حضور در این نمایشگاه انجام شده است و فضایی مناسب در اختیار این تجار قرار خواهد گرفت.

زند تاکید کرد: تجار می توانند با پرداخت هزینه های کمتری از فضای نمایشگاهی برای معرفی محصولات خود به فعالان اقتصادی آن کشور استفاده کنند.

 راه اندازی دفتر تجاری خراسان شمالی در چین،برزیل و آلمان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: همچنین برنامه داریم که استان خراسان شمالی نیز در چین، برزیل و آلمان نمایندگی در اتاق بازرگانی مشترک ایران با آن کشور ها داشته باشد که بتوانیم ظرفیت و پتانسیل استان را معرفی کنیم و تجار استان به صورت مستقل بتوانند در زمینه های مختلف برای محصولات خود بازار یابی کنند.

 ضرورت آموزش به تجار و فعالان اقتصادی

وی در بخش دیگری از سخنانش بر آموزش تجار و سایر فعالان اقتصادی تاکید کرد و افزود: تلاش می کنیم تا در بخش های مختلف از جمله بازار یابی آموزش هایی داشته باشیم.

 احداث برج در اتاق بازرگانی برای تجار و بازرگانان استان

زند گفت: اتاق بازرگانی استان ۸ هزار متر مربع زمین در اختیار دارد که تلاش می کنیم برجی در این فضا بسازیم که تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی در بخش های مختلف دفتر داشته باشند که فعالیت ها و اقدامات داخلی و خارجی در این مجموعه متمرکز انجام شود.

 دریافت کارت بازرگانی صنایع از اتاق بازرگانی

وی همچنین از تمامی صنایع استان خواست تا کارت بازرگانی خود را از اتاق خراسان شمالی دریافت کنند و افزود: اتاق نیز تلاش می کند تا روند دریافت کارت های بازرگانی به صنایع به سرعت انجام شود تا خللی در واردات و صادرات آنان وارد نشود