رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: هیات تجاری متشکل از سرمایه گذاران استان با هدف افزایش روابط تجاری، بهره‌برداری اقتصادی و شناسایی ظرفیت‌های طرفین امروز (دوشنبه) به عشق آباد مرکز استان آخال ترکمنستان اعزام شد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،  سعید پورآبادی روز با اعلام این خبر  اظهارداشت: این هیات متشکل از حدود ۳۰ نفر از سرمایه‌گذاران در بخش های مختلف کشاورزی، صنایع غذایی و بازرگانی خارجی است که برای برقراری ارتباط تجاری هرچه بیشتر تلاش خواهند کرد.

وی افزود: این هیات تجاری به مدت پنج روز در ترکمنستان حضور خواهند داشت و نحوه صادرات و ارتباط با تجار آنان را تسهیل گری می کنند.

وی عنوان کرد: نشست با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد، پیگیری تفاهم نامه ها با استان آخال، تشریح ظرفیت های خراسان شمالی و کشور ترکمنستان برای تجار ترکمنستانی و بازدید میدانی از فضای تجاری و فرصت های تجاری استان آخال از دیگر برنامه های مهم این هیات تجاری است.

پورآبادی به تفاهم نامه هایی در سفر قبلی هیات تجاری استان به ترکمنستان اشاره کرد و گفت: در این راستا تاکنون تفاهم نامه و قراردادهایی از سوی دانشگاه بجنورد، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل صنعت، معدن و تجارت و اداره کل حفاظت محیط زیست استان انجام شده است که در این سفر پیگیری می شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی اضافه کرد: گرچه مرز مشترک بین این استان و ترکمنستان سال‌هاست به‌ عنوان فرصتی برای توسعه اقتصادی مطرح است اما در حال حاضر تجار این خطه با داشتن ۲۸۱ کیلومتر مرز با این کشور و مشترکات فرهنگی بهره چندانی از ظرفیت بازار همسایه ندارند.

وی ایجاد گذرگاه مرزی را مهمترین خواسته این هیات تجاری دانست و بیان کرد: باید توجیه اقتصادی گذرگاه پرسه سو در مرز ۲ کشور به خوبی تشریح شود.

پورآبادی ادامه داد: اگر زیرساخت لازم برای سرمایه گذاری بین ۲ کشور فراهم شود، سالانه بسیاری از کالاهای استان نه تنها به این کشور بلکه به دیگر کشورهای آسیای میانه صادر خواهد شد.

به گفته وی؛ ۱۶۶ میلیون دلار کالا از خراسان شمالی در نیمه نخست سالجاری به کشور ترکمنستان صادر شده است که به دنبال توسعه این روابط تجاری هستیم.