رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به ضرورت حمایت از بافندگان فرش استان از سوی متولیان امر تاکید کرد و خواستار تسهیل در فرآیند رفع مشکلات تولیدکنندگان و تجار فرش استان شد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی،سعید پورآبادی در نشست با تجار و تولیدکنندگان حوزه فرش استان از هنر قالی بافی به عنوان یکی از هنرهای اصیل مردم خطه خراسان شمالی یاد کرد و متذکر شد: حمایت از فعالان هنر قالیبافی استان منجر به اشتغالزایی بیشتر مردم و رونق این صنعت در عرصه های بین المللی خواهد شد.

وی با بیان این که خراسان شمالی به لحاظ تنوع قومیت ها و فرهنگ ها، ظرفیت های بسیار بالا در تولید فرش دستباف دارد، اظهار داشت:  این استان دارای تنوع فرش در زمینه فرش کردی، ترکی و ترکمن  است .

وی افزود:  البته فرش ابریشم دو رو که در منطقه راز و جرگلان این استان تولید می شود هم ظرفیت بسیار بالایی برای این منطقه است.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مشکلات بیش روی فعالان عرصه فرش استان اشاره کرد و از جمله این مشکلات تامین مواد اولیه ، بالا رفتن نرخ ارز، تحریم ها و شیوع  ویروس کرونا و… برشمرد.

نمایش فرش های خراسان شمالی در نمایشگاه بین المللی اکسپو دبی

فرحناز رافع رییس مرکز ملی فرش ایران نیز از ثبت بین المللی فرش دویدوخ خراسان شمالی  خبر داد و گفت : این امر بزودی محقق می شود.

وی افزود: پیش از این ۲ نشان از فرش های این استان ثبت جهانی شده است.

 رافع، اظهار کرد: با توجه به عقد تفاهم نامه ای که امروز میان مرکز ملی فرش ایران با اتاق بازرگانی خراسان شمالی منعقد شد، مقرر شد هیات تجاری به همراه شماری از هنرمندان فرش های دست بافت خراسان شمالی به نمایشگاه بین المللی اکسپو در دبی اعزام و در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

وی افزود: فرش های دست بافت خراسان شمالی مورد پسند کشورهای مختلف از جمله چین و ژاپن هستند.

 وی اضافه کرد: در این نمایشگاه بین المللی در غرفه ای که در اختیار مرکز ملی فرش ایران قرار داده شده است، تعدادی از فرش های دست بافت خراسان شمالی نیز در معرض نمایش حاضران در این نمایشگاه قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: قصد بر این است که این نمایش ترسیم مسیری برای بازاریابی صحیح بین المللی، انجام صادرات همچنین ترسیم مسیر برای انجام بافت بر اساس سلیقه جهانی باشد.

رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین اظهار کرد: فرش دستباف خراسان شمالی با کیفیت بالا تولید می شود اما متاسفانه با قیمت پایین عرضه می شود، امید می رود با آموزش و ارتقای مهارت ها در زمینه های مختلف بتوانیم ارزش افزوده این محصول را افزایش دهیم و بافندگان به سود بیشتری دست یابند. وی درباره تاثیر  تحریم ها در تولید و صادرات فرش دستباف اظهار داشت: فرش دستباف، دومین گروه کالایی پس از نفت بود که تحریم شد، البته تحریم فرش نه به دلیل میزان و ارزش دلاری بلکه به واسطه زنجیره منابع انسانی و کارآفرینی در این حوزه مورد توجه قرار گرفته است.