رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: صادرات تخصصی کالاهای زعفران، پسته و فرش از گمرک خراسان شمالی به بازارهای هدف صادراتی اجرایی می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، سعید پورآبادی طی مصاحبه با پایگاه خبری عصر اترک اظهار کرد: هر چند صادرکنندگان فشارهای اقتصادی بسیاری را طی سال ها تحمل کرده اند، با این وجود، آنان همواره به دنبال یافتن بازارهای بیشتر صادراتی برای ارسال تولیدات داخلی به مشتریان خارجی بوده اند.

وی گفت: اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همراه صادرکنندگان استان درصدد انجام صادرات تخصصی کالا از گمرک استان بود که به زودی این اتفاق در خراسان شمالی محقق می شود.

وی گفت: اتاق بازرگانی استان در همکاری با گمرک استان درصدد است که از گمرک خراسان شمالی صادرات تخصصی کالاهایی شامل زعفران، پسته و فرش انجام شود.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی افزود: پیش بینی می شود که اجرای این برنامه ریزی در سال جاری کلید بخورد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اجرای این برنامه نیازمند راه اندازی آزمایشگاه هایی است، عنوان کرد: دانشگاه های استان اعلام آمادگی کرده اند که در این زمینه آزمایشگاه های خود را در اختیار قرار دهند.

پورآبادی در بخش دیگری از سخن خود درباره دغدغه های صادرکنندگان از موانع پیش روی امر صادرات و تقاضا برای حل آنها نیز بیان کرد: اجرای دستورالعمل تعهد ارزی از جمله مسائلی است که صادرکنندگان خواستار حذف آن از دستور کار دولت جدید هستند.

وی گفت: با توجه به اینکه دولت پیشین در اجرای دستورالعمل تعهد ارزی، صادرکنندگان را مکلف کرده بود که رفع تعهد ارزی صادرکنندگان به بانک مرکزی با ارز خارجی انجام شود و این در حالی بود که صادرکنندگان سود حاصل از معاملات صادراتی خود را از مشتریان خارجی خود با واحد پولی ریال دریافت می کردند.

این مسئول افزود: این امر موجب شده بود که صادرکنندگان در زمینه رفع تعهد ارزی به بانک مرکزی دچار مشکل شوند.

وی اعلام کرد: با توجه به انعکاس این مسئله، دولت جدید قبول کرده است که رفع تعهد ارزی بازرگانان به بانک مرکزی با ریال انجام شود.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: وزیر صمت نیز در جلسه با اعضای شورای روسای اتاق بازرگانی ایران قول داد که حل مسئله استرداد دیرهنگام ارزش افزوده صادراتی به صادرکنندگان را پیگیری و نسبت به رفع آن اقدام کند.