دعوت قرقیزستان از ایران برای سرمایه گذاری درحوزه دامپروری

سفیر قرقیزستان در ایران با بیان این که قرقیزستان از ثبات لازم برای انجام سرمایه گذاری خارجی برخوردار است، گفت: این کشور  از سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی استقبال می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،  آواز بیک عبدالرزاق اف، سفیر قرقیزستان در ایران در نشست هم اندیشی با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با ابراز خرسندی از حضور در استان زیبا خراسان شمالی، گفت: خراسان شمالی را مانند استان های جنوبی کشور قرقیزستان می بینم.

وی با ابراز امیدواری از سفر به خراسان شمالی گفت: دراین سفر بیشتر به دنبال گسترش روابط تجاری، بازرگانی، فرهنگی و سیاسی بین استان های کشور قرقیزستان و استان خراسان شمالی هستیم.

سفیر قرقیزستان درایران به  مساحت کشور قرقیزستان 198 هزار و 500 کیلومتر مربع اشاره کرد و گفت: این کشور از منابع آبی خیلی خوبی برخوردار است  و از  سرمایه گذاری در حوزه پرورش آبزیان، اصلاح نژاد دام، ایجاد کارخانجات خوراک دام، کشتارگاه صنعتی با تونل انجماد و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی استقبال می کند.

آواز بیک عبدالرزاق اف، از قوانین سرمایه گذاری خارجی در قرقیزستان شبیه کشور مالزی یاد کرد وگفت: اگر رقمی حدود 150 هزار دلار سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام شود می تواند بعد از گذشت پنج سال ویزای سرمایه گذاری دریافت و بعد از پنج سال اقامت دائمی را دریافت کند.

 

وی درخصوص واگن های حمل بار نیز گفت: اتحادیه ای با نام اتحادیه راه آهن های CIS وجود دارد که واگن ها تحت قوانین توافق نامه با اتحادیه راه آهن های کشورهای CIS مبادله می کند.

وی افزود: همچنین زمانی که قرقیزستان دچار کمبود واگن می شود  نیاز خود را از طریق بخش خصوصی فراهم می کند.

سفیر قرقیزستان درایران در رابطه با پذیرش دانشجو از ایران و بالعکس از قرقیزستان نیز، گفت:  ما پذیرای دانشجویان ایرانی هستیم و امیدواریم در سال آینده نیز هم از ایران دانشجو بپذیریم و هم از قرقیزستان به ایران انتقال دانشجو داشته باشیم و این نیازمند انجام  مطالعات مشترک است.

وی یک مشکل موجود دراین زمینه را تفاوت زبان اعلام کرد  که این زمان بر است  تا دانشجویان با زبان کشوری که در حال تحصیل هستند آشنا شوند.

سفیر قرقیزستان  درایران  بر وجود و مهیا بودن  ثبات لازم کشور قرقیزستان  برای سرمایه گذاری تاکید کرد وافزود: درحال حاضر مبادلات بانکی میان ایران و قرقیزستان برقرار نشده دراین زمینه  تجار و سرمایه گذاران می توانند از طریق تجارت بانکی مسکو اقدام کنند.

خراسان شمالی از توانمندی بالای برای صادرات برخوردار است

محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که استان خراسان شمالی از توانمندی بالای برای صادرات برخوردار است ، گفت: باوجود تحریم ها موجود در کشور  استان خراسان شمالی تاکنون توانسته با 32 کشور دنیا صادرات داشته باشد و روابط خود را با بازارهای تجاری کشورهای همسایه منجمله قرقیزستان حفظ کند.

وی بر وجود روابط حسنه ایران با کشور قرقیزستان اشاره کرد واظهارداشت: این کشور عضو سازمان بین المللی تجارت جهانی است که صادرات، واردات و.. درآن به آسانی انجام می شود و تعرفه های آن آزاد است .

صمدی از اعزام هیات تجاری از استان خراسان شمالی به کشور قرقیزستان در سال جاری خبرداد وگفت: دراین سفر در صدد هستیم دیداری با مقامات ارشد ، تجار و بازرگانان استان های کشور قرقیزستان در راستای برقرار ی، و گسترش  روابط تجاری ، اقتصادی بیش از پیش هستیم.

تجار ایرانی هیچ مشکلی برای ویزا ندارد

شنوایی مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه دراستان خراسان شمالی نیز بهترین گزینه برای برقراری روابط تجاری باکشورهای همسایه در استان را اتاق بازرگانی دانست تا روابط تجاری را گسترش دهیم.

وی مهمترین چالش درحال حاضر را بحث ویزا و روادید اعلام کرد واظهارداشت: خوشبختانه طی سفرهای اخیر ریاست جمهور به کشور قرقیزستان و پیگیری های سفیر تجار ایرانی هیچ مشکلی برای ویزا ندارند وخیلی راحت می توانند مراودات تجاری خود را نجام دهند.

گفتنی است: دراین نشست اعضای هیات نمایندگان و نمایندگان بخش خصوصی استان به بحث و تبادل نظر در رابطه با روابط تجاری نزدیک تر با کشور قرقیزستان پرداختند.


بازگشت


بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.