امروز : سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ساعت : ۱۵:۱۷:۳۶

مرکز داوری

مرکز داوری :

مرکز داوری اتاق ایران، در اجرای بند «ح» ماده «۵» قانون اصلاح موادی از قانون اصلاح اتاق بازرگانی ایران و صنایع و معادن ایران، مصوب ۱۵ /۹ / ۱۳۷۳ ، به منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی، بر مبنای «قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران»، مصوب ۱۴ / ۱۱ / ۱۳۸۰ ، تأسیس گردید و همچنین مرکز دارای استقلال مالی و اداری است. مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی بجنورد درمحل اتاق بجنورد مستقر است و دارای سه رکن هیئت مدیره، دبیر کل و داوران می‌باشد. اسلوب داوری همواره در حقوق ایران وجود داشته است لکن به صورت داوری موردی بوده است که با تراضی طرفین یا از طریق دادگاه انجام شده است. با تشکیل مرکز داوری، برای نخستین بار مفهوم داوری سازمانی وارد نظام حقوقی ایران شده است.

مرکز داوری اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی  بجنورد در سال ۹۴ با پیگیری های رئیس “وقت”  (جناب محمد صمدی) ،هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد و رئیس کل دادگستری استان و دادستان بجنورد و  با حضور قائم مقام مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در اتاق بجنورد  افتتاح و آغاز بکار کرد.

دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد  برای حل و فصل مشکلات و اختلافات بازرگانان و دیگر اصناف راه اندازی شده است و زیر نظر حقوقدانان و وکلای متخصص در این حوزه فعالیت می کند.